Apostolakis: Türkiye ile tehlikeli bir kaza yaşanabilir

Apostolakis: Türkiye ile tehlikeli bir kaza yaşanabilir

  • Apostolakis: Türkiye ile tehlikeli bir kaza yaşanabilir

Apostolakis, “Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki ihlallerinin önemli bir boyuta ulaştığını” söyledi
 
Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis, Türkiye ile Yunanistan arasında “tehlikeli bir kaza” yaşanabileceği uyarısında bulundu.
 
Başkent Atina’da toplanan NATO Parlamenter Asamblesi’nde konuşan bakan, Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki ihlallerinin önemli bir boyuta ulaştığını söyleyerek, bunun ileride gerginliğe yol açabileceğini dile getirdi.
 
Apostolakis konuşmasında, “Ulusal hava ve deniz sahalarımıza yapılan ihlallerin maalesef çok yüksek seviyelere ulaştığı Ege bölgesindeki provokasyonlara karşı her zaman temkinli cevaplar veriyoruz” dedi.
 
Yakın zaman içerisinde Ankara ve Atina arasında toplantılar düzenleneceğini belirten bakan, Başbakan Çipras ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında şubat ayında gerçekleşen görüşmenin detaylarının konuşulacağını açıkladı.
 
Apostolakis bu toplantılar sonucunda güven üzerine kurulu bir ilişki kurulacağını umduğunu ifade etti.
 
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ocak ayında Yunanistan’ın o dönemki Milli Savunma Bakanı’na ithafen “Şımarık çocuğunuza sahip çıkın da bizim güvenlik güçlerimizin elinden bir kaza çıkmasın” şeklinde konuşmuştu.
 
Şubat ayında Başbakan Çipras’ı Türkiye’de ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Türkiye olarak Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelerin hakkaniyet temelinde, barışçıl şekilde çözülebileceğine inanıyorum” açıklamalarında bulunmuştu.


Ετικέτες: Yunanistan, Türkiye, Evangelos Apostolakis, NATO