KKE: Çipras Erdoğan’la NATO adına müzakere başlattı

KKE: Çipras Erdoğan’la NATO adına müzakere başlattı

  • KKE: Çipras Erdoğan’la NATO adına müzakere başlattı

Yunanistan Komünist Partisi (KKE),  Başbakan Aleksis Çipras’ın bu haftaki Ankara ziyaretinde yaptığı görüşmelerle ilgili bir iddia ortaya attı. Buna göre Çipras, ABD’nin bölgedeki yakın müttefiklerinden biri olarak, Türkiye ile NATO adına yeni müzakereler başlatacak. KKE, Türkiye’nin Rusya’dan uzaklaştırılmasının amaçlandığını öne sürdü.
 
KKE’nin yayın organı Rizospastis’de yayımlanan başyazıda, Türk-Yunan ilişkilerinin Türkiye ile NATO arasındaki pazarlıkların bir unsuruna dönüşeceği iddia ediliyor. İddiaya göre, bu müzakere sürecinde NATO Rusya eksenine kayan Türkiye’yi pakt içerisinde tutmak için yoğun çaba sarf edecek; bu bağlamda Ege ve Doğu Akdeniz’de yeni paylaşımlar gündeme gelecek.
 
Başyazıda, Çipras’ın Ankara’da değindiği ‘aktif politika’ söyleminin ‘hayra alamet olmadığı’ yorumunda bulunularak ‘ABD ile NATO’nın Balkanlar için yeni planlar geliştirdiği, Yunanistan’ın Makedonya ile isim anlaşması imzaladığı, Doğu Akdeniz’de yeni dengelerin oluştuğu ve İsrail’in bu yeni konjonktürde başrole soyunduğu’ da belirtildi.

#


Ετικέτες: Yunanistan, Türkiye, KKE, NATO, Recep Tayyip Erdoğan, Aleksis Çipras, Rusya