Selanik’te belgesel zamanı

Selanik’te belgesel zamanı

  • Selanik’te belgesel zamanı

21. Selanik Belgesel Festivali’nin (1-10 Mart 2019) bu yıl ki teması özgürlük ve sığınmacılık.
 
21. Selanik Belgesel Festivali’nin (1-10 Mart 2019) Uluslararası Yarışma Bölümü’ndeki filmlerin temaları “Noli me tangere” (Bana Dokunma) cümlesi refarans alınarak seçildi. İncil’deki Diriliş bölümü 12. yüzyıldan beri çok sayıda sanatçıyı etkilemiştir. İsa peygamber çarmıhtan indirilip bir mağaraya gömülür. Magdalalı Meryem mezarın bulunduğu mağaraya girer, tabutun boş olduğunu görür. Dışarı çıkınca İsa peygamber ile karşılaşır, ona sarılmak ister. Başka bir yerde, konumda olan İsa, Meryem’e “Bana dokunma çünkü henüz Tanrı katına yükselemedim” der.
 
Festivalin sanatsal yönetmeni Orestis Andreadakis “Sığnmacılar binlerce kilometre geride bıraktıkları akrabalarıyla iletişime geçmek istiyorlar. Bu düşkün, yoksul insanlar aralarındaki mesafeyi anılarla gidermeye çalışıyorlar. Göçmenler çıplak ayaklarıyla umudun olduğu başka bir yere, Vadedilmiş Topraklar’a ulaşmak istiyorlar. Bundan ötürü bu yıl modern politik tanrıbilimiyle ilişkilendirmek için İncil’deki ‘Bana Dokunma’ bölümünü seçtik” açıklamasını yaptı.
 
 
Festival Leonard Cohen’le açılıyor
 
21. Selanik Belgesel Festivali, 1 Mart Cuma günü Marianne and Leonard: Words of Love (ABD) filmiyle başlıyor. Müzisyen Leonard Cohen ile Norveçli sevgilisi Marianne Ihlen’in İdra adasındaki yaşamı, ilişkisi, Marianne’ın arkadaşı Nick Broomfield’in gözünden anlatılıyor. Ömür boyu birbirlerine bağlı olan, fırtınalı bir ilişki süren çift ayrılmalarına karşın 2016’da dört ay arayla yaşamlarını yitirdi.


Ετικέτες: Selanik, Belgesel, Sanat, Leonard Cohen, Sinema