Çipras: Müslüman azınlığa yönelik reformlara devam edeceğiz

Çipras: Müslüman azınlığa yönelik reformlara devam edeceğiz

  • Çipras: Müslüman azınlığa yönelik reformlara devam edeceğiz

Başbakan Aleksis Çipras, Türkiye ziyareti öncesi Anadolu Ajansı’na konuştu. Çipras, “Hem halklarımıza hem de bölgemize fayda sağlayacak bir ilişkiyi inşa etmemiz gerekli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilişkim saygı, samimiyet ve açık sözlülüğe dayanıyor” dedi.
 
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, “Türk-Yunan ilişkilerinde tarihi adımların atılması için gerekli şartlar oluşturulmalı. Hem halklarımıza hem de bölgemize fayda sağlayacak bir ilişkiyi inşa etmemiz gerekli” dedi.
 
Türkiye ve Yunanistan’ın uluslararası bir sorunla mücadelede iş birliği yapabileceğini ilk kez 2015-2016’da mülteci krizinde gösterdiğini ve Avrupa Birliği-Türkiye mutabakatının ortaya çıktığını belirten Çipras, “Sonuçta Ege’de yasa dışı geçişler ve özellikle ölümler çok büyük ölçüde azaldı” ifadelerini kullandı.
 
Çipras, enerji alanında Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TAP) ve TürkAkım’ın uzatılmasına ilişkin görüşmeler gibi konularda iş birliğinin ilerlediğini, İstanbul-Selanik tren hattı, İzmir-Selanik gemi seferleri ve İpsala-Kipi gümrüğünün genişletilmesi gibi konular üzerinde çalışmaların da devam ettiğini söyledi.
 
 
“Müslüman azınlığa yönelik reformlara devam edeceğiz”
 
Ayrıca Çipras, Lozan Antlaşması kapsamında iki ülkenin azınlıklar konusundaki gelişmeler hakkında birbirlerini bilgilendirdiğini dile getirdi.
 
Ülkedeki Müslüman azınlığa yönelik reformların Yunanistan’ın vatandaşlarına bir taahhüdü olduğunu ve Türkiye ile ikili bir mesele olmadığını söyleyen Çipras, “Bu bağlamda, şimdiye kadar şeriat hukukunun tatbik edilmesi, müftülük makamlarının yapısı ve işlevi ve eğitim konularında önemli adımlar attık. Bu yönde de devam edeceğiz” dedi.


Ετικέτες: Türkiye, Yunanistan, Batı Trakya, Aleksis Çipras, Ege