Önce Yunanistan demokrasisi...

Önce Yunanistan demokrasisi...

  • Önce Yunanistan demokrasisi...

► Babamın oğlu keyfe gelmiş, “Abi gel iki tek gündüz rakısı atalım” dedi, aldı beni Fener’de bir balıkçı tavernasına götürdü. Sahil, martılar, güleryüzlü insanlar, şarkılar...
 
Eve bi geldim başladı hanımın dırdırı... Yok elalem karısını belediye azası yapıyormuş da, yok parti başkanı yapıyormuş da, hiç olmadı osuruktan tayyare bir derneğe kadın kolu başkanı yapıyormuş da... ben ne yapıyormuşum. Ha bire rakı masalarında sürtüyormuşum...
 
Azınlık siyasetindeki “konjonktür değişikliği” hepimizi karılarımızdan boşatacak, söylemedi demeyin!
 
 
► Yerli Ak-it gazetemizde “Seçek Derneği üzerinde oynanan oyunlar” başlığını görünce “Aha, semahı yasakladılar zikir çekiyorlar” dedim kendi kendime.
 
Ama haberin içeriğini okuyunca anladım ki, henüz semahı yasaklayamamışlar, o yüzden yırtıyorlarmış kendilerini. Hü!
 
 
► AKP Milletvekili İsmet Yılmaz’ın “Partimizin adayına oy vermek Ruiz-i mahşerde (kıyamet günü) Beraat (kurtuluş) belgesi olacaktır” sözleri karşısında apışıp kaldım.
 
Benzer performansı bizim imamlar ve vaizelerden de bekliyoruz.
 
Örneğin “İlhan Ahmet’e oy verene cennette 40 Huri var”“DEB Partisi’ne oy verecek olan kadınları hurma ağaçları altında 40 siyahi Nuri yelleyecek” gibi.
 
Biraz yaratıcı olmak lazım. “Tek suçumuz Türk olmak”, “Hemetli tütününden puro yapacağız” gibi sloganlar artık tutmuyor!
 
 
► Yüksek Tahsilliler Derneğinin genel kuruluna hepi topu 38 kişi katılmış, 150 kişi oy kullanmış. İnsanın sorası geliyor:
 
- N’ oldu la okumuşlar? Ekonomik kriz sebebiyle salonda bedava çay-püskeviti mi kestiler de gitmediniz? “Kayyım” olarak atanan (ve ileride İskeçe’ye milletvekili yapılmak istenen) yeni başkanı mı beğenmediniz? Yıllardır her sene aynı oyunun sahnelenmesinden mi bıktınız da söyleyemediniz? Ha?
 
 
► Haberin altını çizdim:
 
DEB Partisi Başkanının genç bir bayanın olmasının Azınlığımıza fayda sağlayacağına yürekten inandığını belirten Rodop milletvekili İlhan Ahmet, “Kendileriyle iyi bir sohbet oldu. Düşüncelerimi, Azınlık mücadelemizi daha nasıl genişletebiliriz, nasıl daha verimli hale getirebiliriz, bölgenin kalkınması, Yunanistan demokrasisine katkıda bulunabilmek için, bölgedeki bütün kesimlerin barış ve sulh içerisinde yaşayabilmeleri ve kalkınabilmeleri için ne tür projeler geliştirebileceğimiz konularında fikir teatisinde bulunduk. DEB Partisinin önümüzdeki dönemde iyi faaliyetler yapacağına ve Azınlığımıza fayda sağlayacağından eminim.”
 
Hemen söyleyelim: Çiğdem “bayan”a Reyiz’in ve Halit Eren’in hoşuna gitmeyen gazetecileri nasıl çarpık iddianamelerle dava edeceğini, avukat olarak kimi seçmesi gerektiğini, kaç para tazminat istemesi gerektiğini öğreterek başlayabilirsin sayın vekil.
 
DEB Partisinin Yunanistan demokrasisine katkıda bulunması meselesine gelince... ha ha ha (karnıma ağrı saplandı)...
 
 
► Bi ara siyasi arenamızın baş köşesinde Çetin Mandacı diye biri vardı yahu, nerelerde o? Gören-bilen var mı?
 
 
► Gençler Birliği’nin ihtiyar “kayyım”ı “er meydanı”na davet emiş halkı... Hoş, er meydanı “yaver meydanı” olalı çok oluyor da, erler yine de bu teklifi değerlendirsin. Şahsen er değil, Albay olduğum için hiç üzerime alınmıyorum.
 
 
► Türk dili ve edebiyatının memleketimizdeki “yükselen değer”i Hüseyin Zeybek, Türkçemize yeni bir sözcük kazandırdı: EncümenT. Vatana-millete hayırlı olsun!
 
 

B.


Ετικέτες: Batı Trakya, Mizah, Hüseyin Zeybek, İlhan Ahmet, Çiğdem Asafoğlu