Binlerce Batı Trakyalı tütüncüyü bekleyen tehlike!

Binlerce Batı Trakyalı tütüncüyü bekleyen tehlike!

  • Binlerce Batı Trakyalı tütüncüyü bekleyen tehlike!

Batı Trakya’nın özellikle de Rodop ilinde oldukça kötü bir yıl geçiren binlerce tütün üreticisi, üstüne bir de vergi sorunuyla karşı karşıya kalabilir.
 
Tütüncülere “de minimis” programından ödenen tazminat-destek primleri, fayda sağlamaktan ziyade binlerce tütün üreticisini başka sıkıntılara sokacağa benziyor.
 
Rodop ilindeki tütüncülerin ekseri çoğunluğu yılda 5 bin evro’nun üzerinde destek primi almadığı veya yıllık ciroları 15 bin evro’nun altında kaldığı için “özel” çiftçi kategorisinde yer alıyor ve muhasebe tutma zorunlulukları bulunmuyor.
 
Ancak bu yıl kötü hava koşulları ve hastalıklar nedeniyle zarara uğrayan tütüncüler, de minimis programı çerçevesinde Yunanistan Tarım Bakanlığı’ndan dönüm başına 100 evro tazminat-destek aldı. Burada parantez açıp belirtmekte fayda var, ödenen bu tazminat en azından 400 euro destek beleyen tütüncülerin beklentisinin oldukça altındaydı.
 
Ne var ki 1.000 – 1.500 euro civarında destek primi alan çok sayıda çiftçi, öngörülen 5 bin euro sınırını böylece aşıyor ve normal FPA (KDV) statüsüne geçmeleri ve muhasebe defteri tutmaları gerekiyor.
 
Ancak bu olursa, zaten oldukça kötü bir yıl geçiren tütüncüler, zararları tazmin edilmesi bir yana dursun, üstüne üstelik birçok durumda ek vergi de ödemek zorunda kalacak! Bu durumdaki çiftçilerin en geç 31 Ocak tarihine kadar “özel” statüden çıkarak FPA ödeyen çiftçi statüsüne geçmeleri gerekiyor.
 
Tarım Bakanlığı’ndan ise şu ana kadar bu konuyla ilgili yapılan bir açıklama yok. Batı Trakyalı çiftçiler, de minimis primlerinin, içinde bulundukları durum göz önüne alınarak 5 bin euro limitine dahil edilmemesini talep ediyor.
 
Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili olarak Tarım Bakanlığı tarafından bir açıklama, bir karar gelmezse, zaten çıkmazda olan binlerce tûtûn üreticisi daha da darboğaza girecek!
 
 

(Azınlıkça)


Ετικέτες: Yunanistan, Batı Trakya, Tütün, Gümülcine, İskeçe, Dedeağaç, Tarım