Yumurtanın sarısı zararlı mı?

Yumurtanın sarısı zararlı mı?

  • Yumurtanın sarısı zararlı mı?

Yumurta sarısı içerdiği yüksek kolestrol nedeniyle bir zamanlar oldukça zor zamanlar geçirmişti. Geçmiş dönemlerde diyetisyenler ve doktorlar yüksek kolestrolü, tansiyon ve kalp hastalığı olanlara yumurta alımını kısıtlamalarını özellikle de yumurtanın sarısından kaçınmalarını tavsiye ettiler.
 
Ancak yapılan çalışmalar kandaki kolestrol seviyelerinin sanıldığının aksine yumurtanın sarısından daha çok, kişisel faktörlerden, etnik kimlikten, cinsiyetten, hormonların durumundan ve tüketilen besinlerden daha fazla oranda etkilendiği sonucuna varıldı. Yumurta sarısı en az yumurtanın beyazı kadar protein içermekte ve pek çok vitamini, mineral, yağ ve sağlıklı kaloriyi bünyesinde barındırmaktadır.
 
Unutulmaması gerekenler;
1- Tavuk ne yiyorsa onu size verecektir, yani yumurta çiftliklerinde beslenen bir tavukla organik bir ortamda beslenen tavukların yumurtalarının besin kaliteleri tamamen birbirlerinden farklı olacaktır.


2- Yumurta sarısı yumurtanın en faydalı besin öğelerini içeren yerdir.


3- Hayvansal ürünlerde olduğu gibi, yumurta gerekliği şekilde pastorize edilip pişirilmezse sağlık sorunlarına neden olabilir.
 
Yumurtanın içeriğindeki besin değerleri yumurtanın ortalama ağırlığına, tavuğun aldığı besinlere göre değişir. Ayrıca yağlı bir tavada omlet yapmanız yumurta ile alacağınız kolesterol ve yağ miktarını artıracaktır.
 
Yumurta sarısı bünyesinde pek çok vitamini barındırır. Tiamin, roboflavin, niasin, B6 vitamini, B9 vitamini, A vitamini, B12 vitamini, E vitamini, D vitamini, K vitamini. Ayrıca aynı miktardaki ördek, bıldırcın ve gezen tavuk yumurtaları yukardaki besin miktarlarından daha fazlasını taşımaktadır.
 
Yumurtanın sarısı, toplam yumurtadaki proteinin yüzde 43’üne sahiptir. Buna ilaveten tüm vitaminler ve mineraller yumurtanın sarısında bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda yumurta sarısını yemenin beyazını yemekten daha faydalı olduğunu göstermiştir.
 
Bir başka çalışmada ise egzersizden hemen sonra yumurtanın tamamını yiyen gençlerdeki kas metabolizmasının, yumurtanın sadece beyazını yiyenlerden daha iyi olduğunu göstermiştir. Bu çok şaşırtıcı bir sonuç değildir çünkü yumurtanın sarısı embriyonun gelişimini sağlaması için dizayn edilmiştir.

#


Ετικέτες: Yumurta, Beslenme, Sağlık