Çipras Erdoğan’a Brecht’le yanıt verdi

Çipras Erdoğan’a Brecht’le yanıt verdi

  • Çipras Erdoğan’a Brecht’le yanıt verdi

“İnsan dediğin nice işler görür, generalim, / Bilir uçurmasını, öldürmesini, insan dediğin. / Ama bir kusurcuğu var; / Bilir düşünmesini de.”
 
Başbakan Aleksis Çipras, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir’de yaptığı konuşma esnasında okuduğu şiire, dünyaca ünlü Alman şair Bertolt Brecht’in dizeleriyle cevap verdi.
 
Tiken’in haberine göre, “Fota” yortusu için Semâdirek (Samothraki) adasına giden Başbakan Çipras, burada gerçekleşen dinî ayin sonrası yaptığı konuşmada, “Dün haber bültenlerinde dost Başkan Erdoğan’ın, İzmir halkına hitap ederek, savaşı öven dizeler okuduğunu izledim. Ben bugün burada, Ege’nin öbür yakasında, Semadirek’te, Ege’nin her iki tarafındaki düşünen insanlara hitaben, barış şairi Bertolt Brech’in bir şiirini hatırlamak istiyorum: ‘İnsan dediğin nice işler görür, generalim / Bilir uçurmasını, öldürmesini, insan dediğin. / Ama bir kusurcuğu var; / Bilir düşünmesini de’ dedi.
 
 
Erdoğan hangi dizeleri okumuştu?
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün İzmir’de gerçekleşen partisinin aday tanıtım toplantısında, Muharrem Ertaş’a atfedilen “Aslan yatağına da tilki giremez/ Girse de gonca gülün deremez/ Alçak Yunan muradına eremez/ Geçme derler geçeceğim İzmir’e/ Yunanları dökeceğim denize…” dizlerini okumuştu.


Ετικέτες: Yunanistan, Türkiye, Aleksis Çipras, Recep Tayyip Erdoğan, Bertolt Brecht, Şiir