Erken seçim senaryolarını altüst eden iddia: Prespes Anlaşması mecliste onaylanıyor!

Erken seçim senaryolarını altüst eden iddia: Prespes Anlaşması mecliste onaylanıyor!

  • Erken seçim senaryolarını altüst eden iddia: Prespes Anlaşması mecliste onaylanıyor!

ANEL oy vermese bile, gerekli çoğunluk bulundu
 
Geçtiğimiz aylarda Yunanistan ve Makedonya hükümetleri arasında Prespes bölgesinde gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde, Makedonya Cumhuriyeti’nin ismini “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirmesi, Makedonya Anayasası’nda bir dizi değişikliklere gidilmesi, bunun karşılığında Yunanistan’ın AB ve NATO üyeliği yolunda Makedonya’ya destek vermesi gibi maddeler içeren bir Anlaşma üzerinde uzlaşılmıştı.
 
Bu anlaşma, Makedonya Cumhuriyeti parlamentosunca geçtiğimiz Aralık ayında onaylanırken, önümüzdeki günlerde Yunan Parlamentosunda da onaylananmak üzere oylamaya sunulacak.
 
Hükümetin “küçük” ortağı aşırı milliyetçi ANEL (Bağımsız Yunanlılar) partisi lideri ve Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos’un Anlaşma lehine oy vermeyeceklerini bildirmesi üzerine, erken seçime gidileceği yönünde iddialar ortaya atılmaya başlamıştı.
 
Ancak Efimerida ton Sintakton gazetesinde yer verilen iddiaya göre, ANEL oy vermese bile, Anlaşma’nın onaylanması için gerekli çoğunluk (151 milletvekili) bulunmuş durumda.
 
Tiken’in aktardığına göre, gazete, 145 SYRİZA milletvekinin dışında 4 POTAMİ milletvekilinin (Theodorakis, Mavrotas, Danellis ve Likudis), ANEL’den Thanasis Papahristopulos ve –muhtemelen– Eleni Kundura’nın verecekleri “evet” oylarıyla, Anlaşma’nın mecliste onaylanmasını sağlayacakları iddia ediyor.
 
Diğer yandan Merkez Birliği (Enosi Kendroon) milletvekillerinin nasıl bir tavır izleyecekleri konusunda kuşkular mevcutken, KİNAL/DİMAR milletvekili Thanasis Theoharopulos’un da olumlu oy kullanması bekleniyor.


Ετικέτες: Yunanistan, Makedonya, Prespes Anlaşması, Potami, SYRİZA, ANEL