Türkiye vatandaşları yasadışı yollarla Yunanistan’a geçişte ilk sırada

Türkiye vatandaşları yasadışı yollarla Yunanistan’a geçişte ilk sırada

  • Türkiye vatandaşları yasadışı yollarla Yunanistan’a geçişte ilk sırada

15 Temmuz sonrasında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle hakkında soruşturma açılıp pasaportları iptal edilen veya yurtdışı çıkış yasağı olan Türkiye vatandaşlarının rotası Yunanistan oldu. Özellikle Meriç nehrinden geçişler son yıllarda arttı.
 
BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre Avrupa Birliği’nin (AB) sınır ve sahil güvenlik ajansı Frontex’in derlediği kesin olmayan verilere göre, Avrupa’ya yasa dışı şekilde giriş yapan göçmenlerin sayısı son 5 yılın en düşük seviyesine indi.
 
Batı Akdeniz rotasıyla İtalya’ya ulaşan göçmen sayısı yüzde 80 oranında azalırken, Yunanistan-Türkiye arasındaki kara sınırından geçişlerde artış kaydedildi.
 
Frontex’in açıkladığı verilere göre 2018’de Avrupa sınırlarından yasa dışı geçişlerin toplam sayısı 150 bin olarak hesaplandı. Bu sayı, bir önceki yıla göre dörtte bir oranında, göç krizinin zirve yaptığı 2015’e göre ise yüzde 92’lik bir düşüşe işaret ediyor.
 
Frontex’in açıklamasında “Bu düşüş, İtalya’ya giden Orta Akdeniz rotasını kullanan göçmen sayısının büyük oranda azalmasından kaynaklanıyor” denildi.
 
2018’de bu rotayı kullanan göçmen sayısı önceki yıla göre yüzde 80 oranında azaldı ve 23 bine indi. Orta Akdeniz hattını kullanan göçmen sayısı 2012’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. 
 
Buna karşın, Batı Akdeniz hattını kullanarak İspanya kıyılarına ulaşan göçmen sayısı iki katına çıktı ve 57 bin seviyesine yükseldi.
 
Batı Akdeniz’in, Frontex’in veri toplamaya başlamasından bu yana ilk kez Avrupa’ya girişler açısından en işlek göç yolu haline geldiği açıklandı.
 
Doğu Akdeniz rotasında ise yasa dışı sınır geçişleri üçte bir civarında artarak 56 bine ulaştı.
 
Frontex, bu artışta ana etken olarak, Yunanistan-Türkiye arasındaki kara sınırını aşan göçmen sayısının çoğalmasını gösterdi. Yunanistan-Türkiye arasındaki kara sınırından yasa dışı yollarla geçiş yapanlar arasında ilk sırada Türk vatandaşlarının bulunduğu belirtildi. 
 
Öte yandan Ege Denizi’nden geçişlerin 2017 rakamlarına yakın seviyede kaldığı belirtildi. Kıbrıs’a yasa dışı yollarla giriş yapanların sayısı ise iki katına çıktı.
 
Doğu Akdeniz’de deniz yolunu kullanan göçmenlerin çoğunlukla Afganistan, Suriye ve Irak vatandaşları olduğu belirtildi.
 
Frontex geçen yıl ilk kez göçmenlerin yaşı ve cinsiyetiyle ilgili de veri toplamaya başladı. Bu verilere göre, üçüncü ülkelerden yasa dışı şekilde giriş yapan tüm göçmenlerin yüzde 18’i kadınlardan oluşuyor. Bu göçmenlerin 5’te 1’i 18 yaş altında olduğunu deklare ederken bunların 4000 kadarı refakatsiz çocuklardı.


Ετικέτες: Frontex, Yunanistan, Türkiye, 15 Temmuz, Recep Tayyip Erdoğan