Kotzias: “Prespes Anlaşması için meclis çoğunluğu daha 2017’de bulundu”

Kotzias: “Prespes Anlaşması için meclis çoğunluğu daha 2017’de bulundu”

  • Kotzias: “Prespes Anlaşması için meclis çoğunluğu daha 2017’de bulundu”

Makedon haber ajansı MIA’ya konuşan eski Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Prespes Anlaşması’nın Yunanistan Meclisinde onaylanacağını iddia etti.
 
Tiken’in haberine göre, Anlaşma’nın onaylanacağı konusunda kendinden emin konuşan Kotzias, “Gerekli çoğunluk oluşturuldu. Daha 2017’de bulundu diyebilirim. Ve bu kişiler, hükümete karşı tutumlarından bağımsız olarak, konunun kapanmasını isteyen ve Anlaşma’yı iyi bir anlaşma, ya da bazıları için zorunlu bir uzlaşı olarak gören kişiler” dedi.
 
Makedonya Cumhuriyeti ile Yunanistan arasındaki “isim” problemini “çözen” ve önümüzdeki günlerde onaylanmak üzere Meclise gelecek olan Prespes Anlaşması’nın “mimarı” olarak anılan Nikos Kotzias, “Anlaşmanın her iki ülkede de onaylanmasının üzerinden iki-üç yıllık bir zaman dilimi geçtiğinde, herkes her iki ülkede de yaşamın iyiye doğru değiştiğini, ne bizim Üsküp’ü aldığımızı ne de sizin Selanik’i aldığınızı (bu tarz saçmalıklar söyleniyor) görecek. O zaman, sanırım, Üsküp sokaklarında gülümseyerek dolaşacağım” ifadelerini kullandı.


Ετικέτες: Yunanistan, Makedonya, Nikos Kotzias, Prespes Anlaşması