“Bir öğünde 6 adetten fazla yemeyin!”

“Bir öğünde 6 adetten fazla yemeyin!”

  • “Bir öğünde 6 adetten fazla yemeyin!”

Patates kızartmasıyla ilgili ilginç araştırma!
 
Kızarmış patates, hemen herkesin zaafı. Harvard Üniversitesi Epidemiyoloji ve Beslenme Profesörlerinden Eric Rimm, kızarmış patatese savaş ilan edip “Bir öğünde en fazla altı adet kızarmış patates yiyebilirsiniz” deyince ortalık savaş alanına döndü. Diyetisyen Emre Uzun “Eric Rimm ne demek istiyor? Sizce 6 adet patates derken ciddi olabilir mi?” sorusunu yanıtladı.
 
Kızarmış yiyecekler Amerikan halkının en büyük zaaflarından biri... Hele yağda kızarmış yiyecekler... Yaşam şekilleri, beslenme alışkanlıkları, sofra gelenekleri bunu emrediyor ama artık bundan 100 yıl öncesinde yaşamıyoruz ve bunu kabullenmek istemiyorlar. O zaman Profesör Eric Rimm sadece 6 adet kızarmış patates demekte haklı mı?
 
Patates, tek başına bile yüksek kalorili bir gıda. Bir de bunu yağda kızartıp yediğinizi düşünün. Bir kere patatesi kızarttığınızda iki olumsuzluğa zemin hazırlarsınız: Hem kendinizi susuz bırakırsınız, hem yağda kızarttığınız için kalorisini yükseltirsiniz hem de içindeki vitamin ve mineralleri kızartarak ortadan kaldırırsınız. Patates besin olarak sağlıklıdır; püresini, ezmesini, salatasını miktar ve porsiyon dahilinde tüketebilirsiniz ama kızarttığınızda iş değişiyor; o masum yumru sebze canavarlaşıyor.
 
Patateste doğal olarak C vitamini vardır. Ama siz patatesi kızarttığınız anda bu C vitamini ortadan kayboluyor: Bu kadarla kalsa iyi... Restorana gittiğinizde hamburgerinizin yanında menünün bir parçası olarak tabağınıza patates kızartması koyuyorlar. İşte size soru: O patates hangi yağda kızartıldı, biliyor musunuz? Ya hidrojene edilmiş ve son derece sağlıksız yağlarda kızartıldıysa?

#


Ετικέτες: Sağlık, Patates Kızartması, Eric Rimm