Batı Trakya’da ‘şeriat’ tartışması: Hatice Molla Salih’in avukatı konuştu

Batı Trakya’da ‘şeriat’ tartışması: Hatice Molla Salih’in avukatı konuştu

  • Batı Trakya’da ‘şeriat’ tartışması: Hatice Molla Salih’in avukatı konuştu

Yunanistan’ı AİHM’de mahkum ettiren Hatice Molla Salih’in avukatı Yannis Ktistakis, AİHM kararını ve Batı Trakya’da şeriatla ilgili yürütülen süreci yorumladı.
 
AİHM’in son kararının Yunanistan’da uygulanan Şeriat’ın (İslam Hukuku) kaldırılmasına yol açacağı değerlendirmeleri yapılırken, Yunan Eğitim ve Dinişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada parlamentodan geçen 4511/2018 sayı ve tarihli yasanın AİHM’in son kararına tamamen uyumlu olduğunu öne sürdü.
 
Trakya Dimokritos Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görev yapan Yannis Ktistakis ise yerel bir radyoya yaptığı ve Azınlıkça’nın da aktardığı açıklamada “İlk kez Strazburg’da Şeriat’ın bir kuralı, yani müvekkilimin mirasın tamamını almasına müsaade etmeyen bir kural kınandı. Bu karar oybirliğiyle kınandı ve azınlık kimliği nedeniyle ayrımcılık yapıldığına karar verildi” ifadelerini kullandı.
 
Bu gelişmenin Yunanistan’ın 47 Avrupa ülkesi arasında Şeriat’ı uygulayan tek ülke olduğunu ortaya koyduğunu kaydeden Ktistakis “Devlet, bu duruşmadan sonra bazı yasal düzenlemelere gitti. Ancak Strazburg bu yeni düzenlemeleri inceleyemedi, ancak uygulanmasının kolay olmadığını belirtti. Çünkü bir kadın temel haklarından feragat edemez, her ne kadar bu feragat samimi olsa da. Bir kadın başka bir dinî hukuk talep ettiği için cinsiyet eşitliğinin korunmasından feragat edemez. Avrupa Hukuku ve Anayasamız bunları öngörüyor” şeklinde konuştu.
 
Ktistakis sözlerinin devamında ise “Bu azınlığın veya diğer bütün azınlıkların, vatandaşların geneli için geçerli olan genel yasadan sapmaları bugün için Avrupa hukuk kültürümüz tarafından kabul görmüyor. Hiçbir Avrupa ülkesinde hiçbir azınlık kendi yargıcına ve kendi hukukuna sahip değil. Bunu sadece biz tuttuk, bazen Lozan bazen de Sevr anlaşması bunu öngörüyor diyerek. Oybirliğiyle alınmış bu son karar, tüm bu efsaneleri ortadan kaldırıyor” ifadelerini kullandı.


Ετικέτες: Batı Trakya, Yunanistan, AİHM, Şeriat, İslam Hukuku, Hatice Molla Salih