Çipras, sağcıların hedefindeki eski bakanına sahip çıktı

Çipras, sağcıların hedefindeki eski bakanına sahip çıktı

  • Çipras, sağcıların hedefindeki eski bakanına sahip çıktı

Başbakan Çipras, Üsküp ile Atina arasında imzalanan Prespes antlaşmasının mimarı olarak görülen ve bu nedenle hedef tahtasına oturtulan eski Dışişleri Bakanı Kotzias’a sahip çıktı.
 
Çipras, “Nikos Kotzias’ın yaşamına yönelen tehditler kör milliyetçiliğin ve nefreti körüklemenin nereye varacağını gösteren yeni bir kanıttır” dedi.
 
 
Sağcılar hedef aldı
 
İki ülke arasındaki isim krizini “çözen” Prespes antlaşması, Makedonya’ya Avrupa Birliği’nin (AB) ve NATO’nun yolunu açtı. Ancak Yunanistan’da büyük tepkilere yol açan antlaşma sebebiyle, eski Dışişleri Bakanı Kotzias hedef tahtasına oturtuldu.
 
Geçtiğimiz günlerde koalisyon hükümetinin küçük ortağı ANEL’in lideri ve Savunma Bakanı Panos Kammenos, Kotzias’ı ihanetle suçlamış ve sert sözlerle hedef almıştı. Yeni Demokrasi (ND) Partisi milletvekilleri de Kotzias’a sert eleştiriler yöneltmişti.
 
 
Çipras sahip çıktı
 
Başbakan Çipras, dün Kotzias’a eleştirileri yanıtladığı açıklamada, “Nikos Kotzias, dışişleri bakanı olarak ülkesine adanmışlık ve kararlılıkla hizmet etti ve kimse, her ne gerekçeyle olursa olsun, onun yurtseverliğini sorgulayamaz ve bunun ötesine geçerek faşist küstahlığı ve korkaklığıyla yaşamını tehdit edemez” ifadelerini kullandı.
 
Kotzias’ın liderliğini yaptığı Pratto hareketi ise, Kotzias’ın kimliği belirlenemeyen kişilerden tehdit telefonları aldığını açıkladı ve tehditlerin, Kotzias’ın Ulusal İstihbarat Servisi (EYP) ve Savunma Bakanlığı tarafından yönetilen gizli fonların incelenmesi önerisi sebebiyle geldiğini öne sürdü.
 
Kotzias, Kammenos ile Makedonya antlaşması sebebiyle girdiği polemiğin ardından Ekim ayında istifa etmişti.


Ετικέτες: Yunanistan, Aleksis Çipras, Nikos Kotzias, Prespes Antlaşması, Makedonya