Haritu’dan hükümete: Antidemokratiklikte Erdoğan’la yarışıyorsunuz!

Haritu’dan hükümete: Antidemokratiklikte Erdoğan’la yarışıyorsunuz!

  • Haritu’dan hükümete: Antidemokratiklikte Erdoğan’la yarışıyorsunuz!

“Sosyal medyayı kapatmakla tehdit eden komşu ülkenin lideriyle rekabet içindesiniz”
 
Yunanistan’da halkın yoğun tepkisini çeken yeni gösteri yasası 9 Temmuz günü ND, KİNAL ve Velopulos’un EL partisinin oylarıyla parlamentodan geçti.
 
Dışarıda onbinlerin tepki gösterdiği yasa mecliste 178 oyla kabul edilirken, dışarıda ise polis göstericilere saldırdı.
 
Tiken’in aktardığına göre, yasanın görüşüldüğü anlarda mecliste söz alan Rodop SYRİZA Milletvekili Dimitris Haritu, hükümete ve yasayı destekleyen KİNAL partisine sert eleştirilerde bulundu.
 
Hükümeti, ülkeyi Albaylar Cuntası sonrası yeniden demokrasiye geçişin ilk yıllarındaki “sert sağ” günlerine döndürmekle itham eden Haritu, “Halkımızın her büyük eylemine karşı gösterdiğiniz alerjiniz ve öfkeniz, halkımızın büyük demokratik mücadelerini boğma ve suçlu gösterme çabalarınız geçmişten gelen ‘sert sağ’ takıntılarınızdır” diyen Haritu, KİNAL partisine de yüklenerek, “Böyle antidemokratik bir uygulamayı oylayarak, maalesef, bir kez daha iflah olmaz bir sağın günahlarını temizleyen bir çamaşır makinesi rolünü üstleniyorsunuz” ifadelerini kullandı.
 
Haritu, sözlerini şöyle noktaladı: “Demokrasi için tehliklelisiniz. Görüldüğü kadarıyla, sosyal medyayı kapatmakla tehdit eden komşu ülkenin lideriyle [Erdoğan] rekabet içindesiniz. Dikkat edin beyler, sonunda bu konuda da kendisini örnek almayasınız!”


Ετικέτες: Yunanistan, Batı Trakya, Rodop, Dimitris Haritu, Recep Tayyip Erdoğan, ND, Kiryakos Miçotakis, Sağ