Gennimata: Erdoğan tarafından alınan bu kabul edilemez!

Gennimata: Erdoğan tarafından alınan bu kabul edilemez!

  • Gennimata: Erdoğan tarafından alınan bu kabul edilemez!

Gümülcine’de (Komotini) temaslarda bulunan KİNAL Partisi Lideri Fofi Gennimata, Ayasofya kararı nedeniyle Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu
 
Gennimata’yı Gümülcine ziyaretinde KİNAL Rodop milletvekili İlhan Ahmet karşıladı.
 
İlhan Ahmet’in hazır bulunduğu basın açıklamalarında KİNAL lideri (Batı) Trakya’da Hristiyan ve Müslüman vatandaşların hak ve özgürlüklerine tam saygı gösterildiğini ancak Türkiye’de ise bu durumun söz konusu olmadığını söyledi. 
 
Gennimata sözlerinin devamında ise “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya hakkındaki kararının, rencide ve tahrik edici ve ayrıca da kabul edilemez” olduğunu söyledi.
 
Azınlıkça’nın aktardığına göre, Rodop KİNAL milletvekili İlhan Ahmet’in de hazır bulunduğu konuşmada Fofi Gennimata tam olarak şu ifadeleri kullandı:
 
“Çok gururluyuz, çünkü burada, Batı Trakya’da Hristiyan ve Müslümanların dünyaya örnek teşkil eden barışçıl bir şekilde birlikte yaşamalarına sahibiz. Bütün vatandaşların hak ve özgürlüklerine tam saygı gösterilmekte. Bu durum maalesef, özellikle de Ayasofya’ya yapılan son hamle sonrası, komşumuz Türkiye’de söz konusu değildir. Ayasofya, tüm insanlığa ait bir dünya kültür sembolüdür ve öyle kalmalıdır. Tüm uygar dünya, dinî inancı her ne olursa olsun, bay Erdoğan tarafından alınan bu kabul edilemez ve aynı zamanda rencide ve tahrik edici kararının değişmesi için şimdi tepki vermelidir.”