GΑΖΕΤΕCİ Klearhos Çausidis ÖLDÜ

GΑΖΕΤΕCİ Klearhos Çausidis ÖLDÜ

  • GΑΖΕΤΕCİ Klearhos Çausidis ÖLDÜ

Μια ζωή γραμμένη «Πίσω από ένα πακέτο τσιγάρα»
(“Bir paket sigaranın arkasına” yazılmış bir yaşam)
 
Selanik ve Kuzey Yunanistan’ın tanınmış gazetecilerinden Klearkhos Çaousidis, 73 yaşında olduğu halde (1947-2020) Selanik’te öldü. Toprağı bol olsun. Kendisiyle birkaç kez karşılaşmıştım, sevdiğim ve takdir ettiğim bir gazeteciydi. Birçok gazete, radyo ve televizyonda çalışmış olan Çausidis, demokrat, mücadeleci, yenilikçi solun neferi bir kişiydi ve son olarak AVGİ gazetesinde yazıyordu.
 
Selanik’te çalıştığı özel bir radyoda, “Paratiris”ti sanırım, stüdyoya davet ederek, bizim azınlık sorunları üzerinde benimle iki kez uzun söyleşiler yapmıştı.
 
Sonra, Frangudaki Programı çerçevesinde, Selanik’te İANOS kitapçısının salonunda Programın çıkardığı kitapların tanıtımı ve azınlık eğitimi konulu bir etkinlikte moderatör idi, ben de konuşmacılardan biri. Bir süre önce TİKEN’de de yayımladığımız «Μειονοτικές ιστορίες εκπαίδευσης -κι όχι μόνον» (Azınlıksal eğitim öyküleri –ama yalnız o değil) başlıklı sunumu o etkinlikte okumuştum.
 
Ama en uzun ilişkimiz, özel radyoda çalıştığı yıllarda sabah saatlerinde o davudî, yumuşak ve güzel sesiyle okuduğu «Πίσω από ένα πακέτο τσιγάρα» başlıklı günün yorumu sayesinde devam etti. O programın tiryakisi olmuştum.
 
Sonra, onunla bir başka etkinlikte daha karşılaşmış olduğumuzu öğrendim, şimdi, ölümünden sonra. 16-17 Kasım 1973 tarihinde Cuntaya karşı direnirken Selanik Üniversitesi Teknik Okulunu işgal eden devrimci öğrenciler arasında o da varmış, İşgali Koordinasyon Heyeti üyesi olarak.
 
Radyo söyleşilerinin birinde, 80 sonları mı 90 başları mı neydi, stüdyoda davetli iki kişiyiz. Dediğim gibi konumuz, Azınlıktaki ayrım sorunları. Diğer davetli, Dimokritos Trakya Üniversitesinden bir öğretim görevlisi, şu an adını hatırlayamadım, o sıralar isminden çok söz edilen biri, Birleşmiş Milletler’de bir göreve Yunanistan temsilcisi olarak tayin edilmişti. Öğretim görevlisi, dışişleri temsilcisi gibi konuşuyor ve benim söylemimi ve iddialarımı sivri ve abartılı buluyor. Ufak tefek bazı ayrım sorunlarının zaman zaman ortaya çıkabileceğini, ama bunların pek önem arzetmediğini söylüyor, “medenî” bir dille, bir sorunu kabul eder gibi görünerek esasında reddetmek taktiğini güderek. Çausidis patlıyor: “Yahu siz ne diyorsunuz! Sorunlar önemli değilmiş mi? İnsanlara nefes aldırmıyorlar, başlarının üstüne bir kiremit koydurmuyorlar, rençperine traktör kullanma ehliyeti vermiyorlar, esnafına iş yeri açtırmıyorlar, ilk fırsatta vatandaşlıktan siliyorlar, siz hâlâ ayrım sorunu yoktur mu diyorsunuz?”
 
Çausidis’i bu ülkenin güzelleşmesine katkıda bulunmuş güzel bir insan olarak hatırlayacağız.
 
12/2/2020
 

İbram Onsunoğlu


Ετικέτες: Ölümler, Klearhos Çausidis, Sol, Azınlık, Batı Trakya