Fatura işçilere kesildi! 6 ay boyunca maaşlarda %50 kesinti ve “esnek” çalışma saatleri

Fatura işçilere kesildi! 6 ay boyunca maaşlarda %50 kesinti ve “esnek” çalışma saatleri

  • Fatura işçilere kesildi! 6 ay boyunca maaşlarda %50 kesinti ve “esnek” çalışma saatleri

Önlemler koronavirüsle mücadele adına çıkarılan KHK çerçevesinde alındı
 
Hükümet, koronavirüsle mücadele adı altında yeni çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işverenlere, önümüzdeki 6 ay boyunva çalışanlarını “esnek” çalışma saatleri ile iş rotasyonu rejimi ile çalıştırma ve maaşlarında %50’ye kadar kırpmaya gitme imkânı tanıdı. Ayrıca işten çıkarma yasağı da sadece bu ay (Mart) için geçerli olup, önümüzdeki aydan itibaren işverenler işçilerini işten çıkarabilecekler.
 
Tiken’in haberine göre, böylece, sadece işverenlerin çıkarlarını savunan ve işçi haklarını “giyotin”e yarıtan bu düzenleme, korovavirüsle mücadele altında çıkarılan KHK ile devletin yasası olmuş durumda.
 
KHK’nın 9. Maddesinde:
 
a) Her işçi, ayda 2 hafta düzenli veya dönüşümlü çalışabilir;
 
b) Çalışma organizasyonu haftalık olarak düzenlenir ve buna işletme çalışanlarının en az %50’si dahil edilir;
 
c) Çalışma organizasyonunu uygulayacak olan işveren, uygulamanın başladığı andaki mevcut personel sayısını korumak zorundadır, deniliyor.
 
Bu da özetle şu demek: İş piyasasında koronavirüsle mücadele kapsamında alınan bu önlemler önümüzdeki 6 ay boyunca işverenlere, çalışanlarının çalışma saatlerini ve ücretlerini %50 oranında kırma fırsatı sunuyor.
 
İşverenler, ayrıca, çalışanlarını ayda ya iki hafta seri, ya da bir hafta çalışıp bir hafta izinli olarak dönüşümlü şekilde sadece 2 hafta çalıştırabilecek.


Ετικέτες: Yunanistan, Emek, Koronavirüs, KHK, Sağlık, ND