Dağlık bölgelere yardım parası ödenmeye başlayacak

Dağlık bölgelere yardım parası ödenmeye başlayacak

  • Dağlık bölgelere yardım parası ödenmeye başlayacak

Batı Trakya’da dağlık bölgelerde yaşayan düşük gelirli vatandaşlara verilen “dağlık ve dezavantajlı bölgeler yardımı” ödenmeye başlıyor.
 
Azınlıkça’nın haberine göre bu yardım 2017 yılından bu yana ödenmiyordu.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Çalışma Bakan Yardımcısı Domna Mihailidu “Bir önceki hükümet dağlık ve dezavantajlı bölge yardımını iki yıl geciktirdi” ifadelerini kullanırken yaklaşık 4 bin vatandaşın istifade ettiği yardımla ilgili sürecin ilerlemesi için gerekli ortak bakanlık kararının yayınlanmadığına dikkat çekti.
 
Mihailidu bu yardımın 2020 bütçesinde yer alması için gerekli adımların yapıldığını ve ödemelerin başlayacağını kaydederken, yardımın geçmiş iki yılı da kapsayacağı ve hak sahiplerine ödeneceği kaydedildi.
 
Yardımın Yunanistan Sosyal Yardım Ödenekleri ve Sosyal Dayanışma Kurumu OPEKA tarafından ödeneceği belirtildi.
 
Yeni düzenlemeye göre bundan böyle dağlık ve dezavantajlı bölgeler yardımı vergiden muaf tutulacak ve bu yardıma hak sahibinin olası borçlarına karşılık el konulamayacak.
 
2002 yılından bu yana verilen bu yardım çerçevesinde yıllık aile geliri 3.000 euroyu aşmayan ailelere bir kereye mahsus olmak üzere 600 euro para yardımı yapılması ön görülürken, yıllık geliri 3.000 ile 4.700 euro arasında olan ailelere ise bir kereye mahsus olmak üzere 300 euro yardım yapılması öngörülüyor.
 
Ailelerin bu özel primden yararlanabilmeleri için en azından iki yıl dağlık veya dezavantajlı olarak nitelendirilen bölgelerde ikamet etmesi gerekiyor. Özel prim için aranan kriterler arasında aile kavramına önem verilirken, ailenin ikamet ettiği ev kendilerine ait olabileceği gibi kiralık da olabilir.


Ετικέτες: Yunanistan, Batı Trakya, Rodop, İskeçe, Dağlık Bölge, Maddi Yardım