Batı Trakya’da dağlık bölge yardımına başvurular başladı

Batı Trakya’da dağlık bölge yardımına başvurular başladı

  • Batı Trakya’da dağlık bölge yardımına başvurular başladı

Batı Trakya’da dağlık bölgelerde yaşayan düşük gelirli vatandaşlara verilen “dağlık ve dezavantajlı bölgeler yardımı” için başvurular başladı.
 
Azınlıkça’nın haberine göre başvurular 15 Mayıs tarihine kadar KEP’lerde (vatandaşa hizmet merkezi) yapılacak.
 
Başvuru sürecinin tamamlanmasıyla yardım parasının Haziran ayından sonra ödenmesi bekleniyor.
 
Çalışma Bakan Yardımcısı Domna Mihailidu şubat ayında yaptığı açıklamada 2017 yılından bu yana ödenmeyen yardımın ödenmeye başlayacağını açıklamıştı.
 
Ancak aradan geçen süre zarfında bir gelişme yaşanmamıştı.
 
Mihailidu bu yardımın 2020 bütçesinde yer alması için gerekli adımların yapıldığını ve ödemelerin başlayacağını kaydederken, yardımın geçmiş iki yılı da kapsayacağı ve hak sahiplerine ödeneceğini de dile getirmişti.
 
Yardımın Yunanistan Sosyal Yardım Ödenekleri ve Sosyal Dayanışma Kurumu OPEKA tarafından ödeneceği belirtildi.
 
2002 yılından bu yana verilen bu yardım çerçevesinde yıllık aile geliri 3.000 euroyu aşmayan ailelere bir kereye mahsus olmak üzere 600 euro para yardımı yapılması öngörülürken, yıllık geliri 3.000 ile 4.700 euro arasında olan ailelere ise bir kereye mahsus olmak üzere 300 euro yardım yapılması öngörülüyor.
 
Ailelerin bu özel primden yararlanabilmeleri için en azından iki yıl dağlık veya dezavantajlı olarak nitelendirilen bölgelerde ikamet etmesi gerekiyor. Özel prim için aranan kriterler arasında aile kavramına önem verilirken, ailenin ikamet ettiği ev kendilerine ait olabileceği gibi kiralık da olabilir.


Ετικέτες: Batı Trakya, Rodop, Evros, İskeçe, Dağlık Bölge, Ekonomik Destek