Bana Masal Anlatma

Bana Masal Anlatma

  • Bana Masal Anlatma

Hepimizin bildiği, klasik, karınca ile Ağustos böceğinin hikayesi vardır. Ezop’un. Hani tüm yaz boyunca karınca çalışır çabalar ve gelecek olan kış mevsimine hazırlanır ve karakışı rahat geçirir ya. Ama o Ağustos böceği tüm yaz haylazlık edip yan gelip yatar ve kış geldiğinde karıncanın kapısına dayanır. Ondan yiyecek dilenir.
 
Günümüzde karınca-Ağustos böceği ilişkisi biraz farklı işliyor.
 
Ezop’un bize çocukken öğretmek istediği şey çalışmanın ve disiplinin önemiydi. Sanırım bu dersi hepimiz aldık – o anda anlamasak da bilinç altımıza yerleştiğinden ilerleyen yıllarda kavradık. Yazar, bu fabl ile hayvanlara ahlâki karakterler vererek, onların şahıslarında bazı insan karakterlerini tenkid etmiştir. Fablın iki ana karakteri mevcuttur. Bunlar; Ağustos böceği ile Karıncadır.
 
Oysa günümüzde işler tam tersine dönmüş durumda. Ağustos böceği zengin olmuş rahat bir hayat sürerken, o kahraman karınca sadece yazları değil, kışları da çalışır durumda. Şimdi size anlatacağım hikaye aslında bizim hikayemiz.
 
“Alternatif Ağustos böceği ve karınca hikayesi.”
 
Bildiğimiz gibi başlar aslında hikaye, o yaz karınca hep çalışır, Ağustos böceği de durmadan şarkı söyler. Velhasıl kelam yaz geçer ve kış gelir... Karınca malum sebep için Ağustos böceğini eli kulağında bekler. Neyse günlerden bir gün dışarısı kar kış kıyamet, kapı çalınır. Karınca “İşte beklediğim an geldi!” diyerek heyecanla kapıya koşar. Kapıyı açtığında bir de ne görsün. O sefil Ağustos böceği sırtında kalın bir kürk ve altında Mercedes karıncanın karşısında durur. Karınca şok olur, dili tutulur bu manzara karşısında. Beklediği gibi değildir Ağustos böceği.
 
Şarkıcı olmuş, albümleri çok satmış ve çok paralar kazanmıştır. Magazin programlarında “çişim geldi” diyerek topluma ihtiyaçlarını çekinmeden ifade eden Ağustos böceği, genç kızların sevgilisi olmuş, menajerleri onu iyi pazarlamış ve şimdi zengin olmuştur.
 
Şaşkın karıncaya alaycı bir ifadeyle isteğini soran Ağustos böceğine, karınca şöyle cevap verir: “Evet isteğim var. Ezop’un anasına selamımı söyle!”
 
 

Zafer Memet


Ετικέτες: Ağustos Böceği ile Karınca, Ezop, Masal, Batı Trakya