Azınlık sorunlarının bekası için

Azınlık sorunlarının bekası için

  • Azınlık sorunlarının bekası için

KAKANIN ŞAKASI
 
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’daki bir basın toplantısında, Türkiye’nin uluslararası hukuka saygılı davranmadığı konusunda yapılan suçlamalardan Batı Trakya Türklerinin sorunları sayesinde sıyrıldı ve gerek Yunanistan’ı gerekse Avrupa Birliği’ni fena halde köşeye sıkıştırdı.
 
Çavuşoğlu şöyle tepki verdi: “Uluslararası hukuk çağrılarını sürekli yineleyen Yunanistan’a, hangi uluslararası hukuktan bahsettiğini de sormak istiyorum. Uluslararası hukuka bu kadar saygılıysanız, Avrupa İnsan Hakları Mahkemeleri kararlarına rağmen, Batı Trakya Türklerinin, ‘Türk’ ismini kullanmalarına neden izin vermiyorsunuz? 15 yıl oldu bu mahkeme kararları çıkalı. AB bu konuda neden Yunanistan’a baskı yapmıyor?” sorularını yöneltti.
 
Bunun üzerine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Danışma Kurulu ve DEB Partisi başkanlarını telefonla arayarak onlara candan teşekkür ettiği haberi kulağımıza geldi. Çavuşoğlu demiş ki: “Azınlık sorunlarının idamesi ve bekası için verdiğiniz mücadeleden dolayı sizi tebrik ederim. Aynı mücadeleyi büyük bir dirayetle devam ettireceğinize hiç şüphem yoktur ve bu konuda Türkiye daima sizin yanınızda ve destekçiniz olacaktır.”
 
Azınlık sorunlarının çözümsüzlüğünden Ana Vatan Türkiye’nin nasıl yararlandığını gördünüz. Şimdi bir de bu Türklük sorununun çözülmüş olmuş olduğunu düşününüz. O zaman Almanya’da Çavuşoğlu’nun hali nice olurdu?
 
O halde uluslararası forumlarda Türkiye’nin Yunanistan’ı hep zor duruma düşürmesi için, Danışma Kurulu ve DEB Partisinin öncülüğünde,  başta Türklük ve Müftülük sorunları olmak üzere tüm azınlık sorunlarının idamesi ve bekası için seferber olalım. Bu mücadelede Türkiye en büyük destekçimiz olacaktır.
 
27.8.2020
 

İbram Onsunoğlu  


Ετικέτες: Türkiye, Yunanistan, Azınlık, Mevlüt Çavuşoğlu, Batı Trakya, DEB Partisi