Antikapitalist Sol Girişim, azınlık aleyhine ırkçılığı kınadı!

Antikapitalist Sol Girişim, azınlık aleyhine ırkçılığı kınadı!

  • Antikapitalist Sol Girişim, azınlık aleyhine ırkçılığı kınadı!

Azınlığa anadilde eğitim hakkı, müftü seçimi, ifade özgürlüğü
 
“Antikapitalist Sol Girişim – Doğu Makedonya ve Trakya’da İsyan” Eyalet listesi, Atletizm Bakanlığı’na bağlı Profesyonel Futbol Komisyonu’nun İskeçe ve PAOK’un küme düşürülmesiyle ilgili yayınladığı ve azınlık karşıtı ifadelere yer verilenhuhukî bildirgeyi kınadı.
 
Bildirgede milliyetçiliğin ve ırkçılığın aklandığının belirtildiği kınamada, Trakya’da kurumsal ırkçılığın geliştirildiği vurgulanıyor.
 
“Nereden başlayıp, nerede bitirmeli:
 
-Türkçe, Lozan Antlaşması’na dayanılarak azınlık okullarında 100 yıldır okutuluyor, tıpkı İstanbul’daki Rum azınlık okullarında Yunancanın okutulduğu gibi, bu son zamanlarda gerçekleşmiş bir şey değil.
 
-Azınlık okullarında okuyan çocukların Türk devletinden ödenek aldığı iddiası ise gerek çocuklar, gerekse aileleri için büyük hakarettir. Bu sebeple Komisyon üyeleri bunu ispatlamakla yükümlüdür. Aksi taktirde özür dilemeli ve mevkilerinden istifa etmelidirler.
 
-Komisyon üyeleri Yunan devletince müftü atamalarının kaldırılığı hükmüne nasıl varmışlar? Şu anda İskeçe, Rodop ve Dimetoka’da olmak üzere 3 tane tayinli müftü naibi var ve Şeriat’ı (tam olarak kaldırılmadığı için) bunlar uyguluyor, hiçbir devlet erki ve resmî mühürü bile bulunmayan -ifade ettikleri tanımla- ‘sahte müftüler’ değil.” denilen metinde, emperyalistlerin ve Türk ve Yunan egemen sınıflarının Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki rekabetinin faturasının azınlık insanına çıkartılmaya çalışıldığı vurgulanıyor.
 
Azınlığın anadilde eğitim hakkının savunulduğu metinde, ayrıca, Şeriat’ın tamamıyla kaldırılması ve müftü seçiminin yapılması ve azınlığa kollektif dinî-kültürel-etnik tanımlama özgürlüğü savunuluyor.
 
Metin tamamını Yunanca olarak okumak için TIKLAYIN 


Ετικέτες: Batı Trakya, Azınlık, Irkçılık, Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti, Antikapitalist Sol Girişim