AB'den Belarus halkına 53 milyon evro

AB'den Belarus halkına 53 milyon evro

  • AB'den Belarus halkına 53 milyon evro

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği'nin (AB) Belarus halkının desteklenmesi için 53 milyon Euro'luk kaynak tahsis edeceğini açıkladı.

AB, Belarus'ta 9 Ağustos'ta yapılan tartışmalı seçimden sonra başlayan protestoların ardından bugün olağanüstü toplantı yaptı. Toplantıyla ilgili olarak açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen, Belarus için 53 milyon Euro kaynak ayrılacağını duyurdu. Von der Leyen, kaynakların hükûmet yerine halka ulaşması için bu yardımın Avrupa Komisyonu tarafından dağıtılacağını kaydetti.

AB geçen günlerde tartışmalı seçimler ve protestoculara uygulanan şiddet sebebiyle Belarus'a yaptırım uygulayabileceğinin sinyallerini vermişti. AB tarafından Belarus'a uygulanması planlanan yaptırımların halkı hedef almayacağını ve belirli kişilere yönelik olacağını anlatan von der Leyen, AB ülkelerinin yaptırımlar konusunda hemfikir olduğunun altını çizdi.

Bugün gerçekleşen toplantıdan önce, seçimden sonra 'güvenliği için' Litvanya'ya giden Aleksandır Lukaşenko'ya karşı yarışan Svetlana Tikanovskaya, Avrupa Birliği'ne 9 Ağustos'ta yapılan seçimlerin sonuçlarını tanımaması için çağrıda bulunmuştu. 


Ετικέτες: Avrupa Birliği, AB, Belarus, Ursula von der Leyen