Batı Trakya’da ezanlar susacak

Batı Trakya’da ezanlar susacak

  • Batı Trakya’da ezanlar susacak

İskeçe (Xanthi) Müftülüğü duyurdu

 

Yunanistan’da Yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile, 12-20 Nisan tarihleri arasında Batı Trakya’daki camilerden hoparlörle ezan okunmaması ve ibadethanelerin kapalı kalmasına karar kılındı.

 

Tiken’in aktardığına göre, Bilal Karahalil’in tayinli Müftü Naibi olduğu İskeçe Müftülüğü ise, konuyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden Yunanca olarak yayınladığı açıklamada, koronavirüsün yayılmasıyla mücadele kapsamında alınan ve uygulaması süren diğer önlemlere ek olarak, yeni yayınlanan KHK doğrultusunda 12-04-2020’den 20-04-2020’ye değin her tür kutsal işlem ve dinî ibadetin dışa yayını için hoparlör veya herhangi benzer bir aracın kullanılmasının kesinlikle YASAK olduğunu duyurdu.

 

Açıklamada, ayrıca, “Hatırlatırız ki ibadethanelerin girişleri ve çıkışları kapalı kalmaya devam edecek ve din görevlisi tüm önlemleri almakla yükümlüdür, ki ibadet esnasında ibadethaneye kimsenin girmemesini sağlayabilsin” ifadelerine yer veriliyor.

 

Son olarak, cenazelerle ilgili olarak ise “sadece din görevlisi, merhumun çok yakın aile çevresi ve defin işlemini yapacak kişiler”in törene katılabileceğinin altı çiziliyor.


Ετικέτες: Batı Trakya, Din, İslam, KHK, Koronavirüs, Bilal Karahalil, İskeçe Müftülüğü